W poszukiwaniu śladów Powstania Styczniowego.

 

Pasjonaci historii i poszukiwacze przygód z RUBINKA mieli okazję uczestniczyć w  dużych poszukiwaniach zorganizowanych w lesie niedaleko miejscowości Wiśniewo / Dybki pow. Ostrów Mazowiecka. W niedzielny poranek wraz z ekipą TVP Historia program ,,Było nie minęło – Kronika zwiadowców historii” poszukiwaliśmy śladów po bitwie stoczonej pomiędzy oddziałami powstańczymi a wojskami carskim.  Oczywiście nie mogło zabraknąć na tych poszukiwaniach  niestrudzonego dokumentalisty redaktora Adama Sikorskiego, który pięknie opowiadał o całej akcji i zapoznał wszystkich uczestników z wydarzeniami rozgrywającymi się w tym lesie. Rzecz działa się  w Puszczy Białej w miejscu  uroczyska nazywanego przez okoliczną  ludność  Bykowce. Ta nazwa zachowała się zresztą do dnia dzisiejszego.  Bardzo szczegółowo miejsce jak i sam  przebieg bitwy opisał w swoich pamiętnikach major Bronisław Deskur jeden z dowódców oddziałów powstańczych.  Niestety jak wiele tego rodzaju walk tak i ta zakończyła się dla powstańców tragicznie. Odziały wojsk carskich pokonały powstańców a pozostali przy życiu nieliczni powstańcy musieli nadal ukrywać się w lasach Puszczy Białej.  Wielu z nich później dołączało do innych  oddziałów i nadal walczyło o wolną Polskę.

Tego dnia znalezionych i wydobytych z ziemi zostało na tym terenie wiele artefaktów świadczących o tym, że naprawdę miedzy wrogimi sobie oddziałami stoczyła się bitwa. Bardzo cennym znaleziskiem okazała się kosa używana przez powstańców oraz wiele kul ołowianych pochodzących z tego okresu.

Jednym słowem była to wspaniała żywa  lekcja historii i przy okazji kolejny raz uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nagrywaniu programów realizowanych przez Telewizję Polską.

Dziękujemy całej ekipie programu ,,Było nie minęło – Kronika zwiadowców historii” oraz Stowarzyszeniu WIZNA 1939 oraz Panu Piotrowi Karsznia za możliwość wzięcia udziału w programie, który zostanie w niedługim czasie wyemitowany na antenie TVP Historia i TVP 3. Emisja programu odbywa się w niedziele i poniedziałki o godz 19.50. Kiedy będzie emisja nie wiemy ale zachęcamy do oglądania i odkrywania historii.

UWAGA!!! Jeśli wiesz o ciekawym wydarzeniu historycznym lub jakiś ciekawych faktach historycznych lub tez po prostu chcesz uczestniczyć w poszukiwaniach zgłoś się do sekretariatu szkoły lub powiedz o tym dyrektorowi szkoły. Twoja historia na pewno zostanie zbadana i może tez zostanie nakręcony fajny reportaż lub film.


01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg
06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg
Foto: uczestnicy

index