Ogłoszenie Rekrutacja | Rekrutacja |

Spotkanie z językiem polskim

admin 2019-04-05 06:36

„A nade wszystko szanuj swą mowę ojczystą.

                                                                           Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”

F. K. Dmochowski

SPOTKANIE Z JĘZYKIEM POLSKIM

W celu kształtowania świadomości językowej młodzieży i podkreślania wartości języka ojczystego odbyły się w naszej szkole działania propagujące dbałość o poprawność polszczyzny i jej rozwój. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych w konkursie ortograficznym. Największe trudności sprawił młodzieży wyraz „pięcioipółletni” – pisany łącznie. Konkurs wiedzy z literatury i języka sprawdzał ogólne wiadomości z poszczególnych epok, znajomości tekstów literackich czy też zagadnienia językowe z gramatyki i kultury języka polskiego. Został on przeprowadzony przy użyciu platformy Kahoot, wykorzystywanej do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów.

Miłośnicy literatury mieli za zadanie przygotować krótki film, który swoją zwięzłą formą byłby promocją wybranej książki i zachęcałby do czytania. Nagrania były bardzo różne i niezwykle interesujące, a przede wszystkim dawały uczniom możliwość zaprezentować utwory, które ich zadaniem są ciekawe, wartościowe, a nie tylko obowiązkowe.

Dla najlepszych oczywiście czekały nagrody! Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

W ramach popularyzacji czytelnictwa oraz uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie mieli możliwość wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Pedagogiczną. Punktem rozważań i refleksji stała się powieść Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, której fragmenty wspólnie czytaliśmy czy też mogliśmy wysłuchać w wykonaniu samego autora i aktorki Grażyny Wolszczak. Historia kilku pokoleń została opowiedziana z perspektywy rosnącego na warszawskich Nalewkach drzewa – mirabelki. Warsztaty miały niezwykle ciekawą formę, aktywizowały uczniów do różnych działań, a poprowadziła je pani Agnieszka Kaczmarek.

Wyniki:

KONKURS ORTOGRAFICZNY

I miejsce - Piotr Michalak I TIa

 wyróżnienie: Gostkowska Monika I LOc

wyróżnienie: Krupińska Paulina III LOa

 

KONKURS WIEDZY O JĘZYKU I LITERATURZE

1. Katarzyna Zarzycka III TL

2. Kamil Wardaszka I TIa

3. Jakub Podrażka I LOc

 

„KSIĄŻKA, KTÓRĄ WARTO PRZECZYTAĆ” – FILM PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ

1. Wiktora Deluga III LOa

2. Julia Bazelak i Wiktoria Ziemak I LOa

3. Kamila Budna III LOa i Anna Kuźniarz II LOa